Dr. Murat Turgut enflasyonda düşüş için tarih verdi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Buna göre 2023 için enflasyon tahmini yüzde 58’den yüzde 65’e, 2024 için yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkarıldı. 2025 için de enflasyon tahmini yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürüldü. Merkez Bankası Başkanı Erkan, enflasyonun Mayıs 2024’te zirveyi göreceğini, sonrasında dezenflasyon sürecinin başlayacağını söyledi. TCMB Başkanı, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın süreceği mesajını verdi.

Konya Gıda veTarım Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Turgut, enflasyon raporunu ve MB Başkanı Erkan’ın açıklamalarını Haber7’ye değerlendirdi. Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini OVP ile eşgüdümlü olduğunu söyleyen Turgut, bu aydan sonra enflasyonda bir iyileşme yaşanacağını belirtti. Kısa vadede enflasyon sorununun çözümleneceği beklentisinin daha rasyonel bir duruma evrildiğini söyleyen Turgut, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerinin makul olduğunu ifade etti. 

“ENFLASYONDA KADEMELİ DÜŞÜŞ YAŞANACAK”

Enflasyon sorununun bugünden yarına çözülmeyeceğinin farkında olan bir Merkez Bankası olduğunu belirten Turgut, 2023 yılında enflasyonun yine yüksek seyredeceğini ancak birkaç ay sonra fiyatların düşeceğini söyledi. Merkez Bankası’nın açıklamalarının rasyonel olduğunu değerlendiren Turgut, piyasaların doğru bir şekilde yönlendirildiğini belirtti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x