AK Parti’nin seçim kampanyası nasıl olacak? İşte tüm detaylar…

AK Parti’nin 31 Mart 2024’te yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için seçim dönemi ve seçim takvimi çalışmaları fiilen başladı.

Yerel seçimlere az bir süre kala, AK Parti seçim kampanyası için çalışmalara başladı. İki eksen üzerinde çalışmalar yürütüldüğünü belirten Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, “Bir yanda belediye başkan adaylarının belirlenmesi diğer yanda ise seçim kampanyası için hazırlıklara başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkan adaylıkları için milletvekillerinden üçer isim yazmasını istedi. Anketlerde bu kez artık aday adaylarının isimleri sorulacak.” ifadelerini kullandı.

OCAK AYINDA ADAY TANITIM LANSMANI YAPILACAK

Aralık sonuna kadar aday belirleme çalışmasının süreceğini yazısında belirten Selvi, “Ocakta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim beyannamesinin açıklanacağı ve aday tanıtımının yapılacağı bir lansman yapılacak. Bu yazdıklarımdan seçim çalışmalarına yeni başlanacağı sonucunu çıkarmış olabilirsiniz. Ama aslında AK Parti seçim kampanyasının hazırlıklarına başladı. Üç hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kapsamlı bir sunum yapılmış. AK Parti’nin yerel seçim kampanyasını Türkiye yüzyılı vizyonu ve 2023 seçim kampanyasını yürüten ekip yapacak. Seçim kampanyası bir birikim gerektiriyor. AK Parti’de o var.” dedi.

GENEL MERKEZDE HAMZA DAĞ

Kampanyayı yürütecek olan Prof. Dr. Ertan Aydın’ın seçim kampanyaları konusunda deneyimli ve başarılı bir isim olduğunu söyleyen Selvi, “Seçim kampanyası genel merkez ile daha önceki seçim kampanyasını yürüten Prof. Dr. Ertan Aydın tarafından eş güdüm içerisinde yürütülecek. Genel merkez ayağında ise Tanıtım ve Medya’dan sorumlu genel başkan yardımcısı Hamza Dağ var. Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Çevre, Şehircilik ve Kültür’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan yer alıyor.” dedi.

“EKİBİN LİDERİ ŞİMDİYE KADAR GİRDİĞİ TÜM SEÇİMLERİ KAZANAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN”

Tüm bunların merkezinde AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala’dan oluşan strateji ekibinin yer aldığını belirten Selvi, “Ekipte Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve grup başkanvekillerinin de yer aldığını belirtmek isterim. Strateji ekibinin belirlediği başlıklar kampanya ekibi açısından yol gösterici oluyor. Örneğin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere sokak hayvanları ilgili sorunlar, yine İstanbul için taksicilerle alakalı şikâyetler derinlemesine tartışılıyor. Bunlar Ertan Aydın ve ekibi tarafından kampanya DNA’sına entegre ediliyor. Strateji ekibinin ürettiği değerler Ertan Aydın ve ekibi tarafından kampanya dönüştürülüyor. Yani bir koordinasyon içerisinde çalışan ve birbirini besleyen bir mekanizmadan söz ediyorum. Ekibin lideri ise şimdiye kadar girdiği tüm seçimleri kazanan Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan seçim hazırlıklarını en ince ayrıntısına kadar takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

ANA TEMA TÜRKİYE YÜZYILI BELEDİYECİLİĞİ

AK Parti’nin seçim kampanyasının eser, hizmet ve yerel yönetimler eksenli olacağını söyleyen Hürriyet yazarı Selvi, “İllerin özelliklerine ve adayların niteliklerine göre ayrı çalışmalar yapılacak. Ana tema Türkiye Yüzyılı belediyeciliği olacak. Erdoğan hep 94 ruhuna vurgu yapıyor. Erdoğan’ın İstanbul’u kazandığı 1994 yılından bu yana önce milli görüş belediyeciliği sonra AK Parti ekol belediyeciliği oluştu. CHP belediyelerde ekol belediyeciliği oluşturmayı başaramadı. Ancak o tarihten bu yana çok şey değişti. Türkiye Yüzyılı sloganı “Hep yeni, hep ileri”ydi. AK Parti yerel yönetimlerdeki başarısını tekrar etmek yerine 94 ruhuyla ama Türkiye yüzyılı vizyonuyla kendini yeniliyor.” dedi.

“CHP’de genel merkeze kim yakınsa o aday gösteriliyor” hatırlatmasını yapan Selvi, “Erdoğan, aksayan isim olduğu zaman, enerjisini kaybeden belediye başkanını gördüğü anda değiştiriyor. Yeni ve başarılı isimlerle yoluna devam etmeyi tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

Selvi daha sonra yazısında şu ifadelere yer verdi: 

AK Parti Çevre ve Şehircilikten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan alanında uzman isimlerin katılımıyla, “Türkiye Yüzyılı Şehircilik Politikaları Çalıştayı” düzenlemişti. Çiğdem Karaaslan yeni vizyonu, “Türkiye Yüzyılı’nı inşa ettiğimiz bu dönemde çağın gerçeklerine sadece ayak uydurmayacak, öncülük edecek biçimde çevre dostu ‘sürdürülebilir şehirler’, risklerini bilen ve yönetebilen ‘dirençli şehirler’, iklim uyumlu ‘net sıfır emisyonlu şehirler’, şehir ekonomisini merkezine alan ‘üreten şehirler’, mimarisiyle özgün ‘estetik şehirler’, benzersiz ‘kimlikli şehirler’, ‘sıfır atık uyumlu şehirler’ ideali” olarak anlatmıştı. AK Parti’nin seçim beyannamesinde bu çalıştayın sonuçlarından yararlanılacak. Ocakta yapılacak aday lansmanda Erdoğan, seçim beyannamesini açıklayacak. Türkiye Yüzyılı belediyeciliği belediye başkan adayları için bir yol haritası olacak. Ancak her ilin kendine göre ihtiyaçları var. Seçim kampanyasını yürütecek ekip her ile, her adaya özgü çalışmalar yapacak.

SEÇİM MÜZİĞİ

Seçim kampanyasının bir yüzünü de seçim müziği, sloganlar ve afişler oluşturuyor. AK Parti seçim müziği konusunda çok başarılı. Meydanları kıpır kıpır harekete geçirecek seçim müziği geliyor. AK Parti kültürünü ama daha da önemli halkı iyi tanıyan, halkın içinden gelen iki önemli sanatçı ile çalışmalara başlanmış.

KAMPANYANIN RUHU

AK Parti’nin seçim kampanyasının yerel yönetimler ağırlıklı olacağını ifade etmiştim. Seçim kampanyası daha çok belediyecilik faaliyetlerine odaklı olacak. İstanbul halkına, Ankaralılara, hangi şehirde yaşıyorlarsa onlara hangi hizmetleri sunacaklarını, hangi eserleri kazandıracaklarını, hangi sorunları çözeceklerini anlatacaklar.

Kentlerde yaşayan insanların hayat kalitesine odaklanılacak. Eğer başarılı bir belediye işbaşındaysa o şehirde yaşam standardı yükseliyor. İnsanlar şehirdeki sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıyor. Hayat kalitesi bu şekilde yükseliyor.

 

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x