İsviçre’de Beypazarı maden suyu için tüketim uyarısı, şirketten açıklama

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi (BLV) 15 Nisan Pazartesi günü Beypazarı marka maden suları hakkında bir uyarı yayınladı. Uyarıda maden suyunda yüksek düzeyde bor içeriğine rastlandığı ifade edildi. Uyarı metninde, “İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi (BLV), bahsi geçen markanın maden suyunun tüketilmemesini tavsiye eder. BAK-SAN GmbH firması da söz konusu ürünü derhal satıştan çekmiş ve ürünü geri çağırma işlemini başlatmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Beypazarı İçecek Pazarlama A.Ş. ise ürünlerindeki bor miktarının yüksek düzeyde ve sağlığa zararlı olduğu iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şirketimiz, ürünlerinin kalitesini sürekli olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek düzenli olarak analizleri yapılmaktadır” ifadesini kullandı.

‘SAĞLIK RİSKİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ’

İsviçre’nin uyarısında şöyle denildi: “Yapılan resmi kontroller kapsamında, Beypazarı markalı maden suyunda çok yüksek bor içeriği tespit edilmiştir. Sağlık riski göz ardı edilemez.”

Açıklamada, “Bu ürün nasıl bir tehlike oluşturuyor?” sorusuna da yanıt veren kurum, “Bor elementi doğal olarak yer altı sularında ve dolayısıyla kayalardan ve topraktan da gelebildiği için maden suyunda da bulunur. Borun fetüs gelişimini ve doğurganlığı etkilediği düşünülmektedir. Bu nedenle uzun vadede oluşabilecek sağlık riski göz ardı edilemez” dedi.

Uyarının hangi ürün için yapıldığı hakkında paylaşılan bilgide, ürünün 20 cc’lik, 14 Şubat 2025 son tüketim tarihli ‘Beypazari Karakoka Mineralwasser’ maden suyu olduğu belirtildi.

BEYPAZARI’NDAN AÇIKLAMA: ANALİZLER DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR

AA’nın aktardığına göre, doğal maden suyu alanında faaliyet gösteren Beypazarı İçecek Pazarlama A.Ş. şirketi ürünlerindeki bor miktarının yüksek düzeyde ve sağlığa zararlı olduğu iddialarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Şirketimiz, ürünlerinin kalitesini sürekli olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek düzenli olarak analizleri yapılmaktadır” ifadesini kullandı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, bazı sosyal medya mecralarında, İsviçre kaynaklı bir habere dayandırılarak, “Beypazarı Doğal Maden Suyu” markası hakkında ‘haksız’ ve ‘gerçek dışı’, dezenformasyon amaçlı yayınlar yapıldığı, ürünün içeriğindeki bor miktarının yüksek ve sağlığa zararlı olduğu yönünde ‘asılsız itham’ ve ‘içeriklerin’ paylaşıldığı savunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “30’u aşkın ülkeye ihracat yaparak Türkiye, Avrupa ve dünya kalite ödülleri almış, ISO 22000; ISO 9001; ISO 14001; ISO 45001; FSSC 22000 ve ESMA kalite sertifikalarına, sektörde saygın bir yere sahip olan bir markayız. Şirketimiz, ürünlerinin kalitesini sürekli olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek düzenli olarak analizleri yapılmaktadır.”

‘POLİTİKA VE YAKLAŞIMLAR DEĞİŞİKLİK ARZ EDER’

Farklı ülkelerin ve uluslararası kuruluşların, içme suyuyla ilgili kalite standartlarını belirlerken, farklı bilimsel verilere ve politika yaklaşımlarına dayanarak değişiklikler yapabildikleri belirtilen açıklamada, “Bu politika ve yaklaşımlar, hangi bilimsel çalışmanın temel alındığı, tüketim alışkanlıkları, vücut ağırlıkları ve diğer faktörlere göre değişiklik arz etmektedir. Başka uluslararası kuruluşlar da içme suyundaki bor miktarı için farklı rehber değerler belirlemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, içme suyundaki bor miktarı için sağlık temelli düzenleyici sınırlara dair şu bilgilere yer verildi:

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2,4 mg/L, Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Konseyi tarafından 4 mg/L ve Avrupa Birliği tarafından 1 mg/L olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (U.S. EPA) ise içme suyundaki bor için düzenleyici sınırlama belirlememiş ancak ömür boyu sağlık danışma değerini 5 mg/L olarak belirlemiştir.”

‘UYGUN DEĞERLER İÇİNDEYİZ’

Firmanın, Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik ve uluslararası standartlara uygun faaliyet gösterdiği ifade edilen açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen parametrelerin tamamında uygun değerler içinde olduğumuzu vurgularız” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bahse konu haberin İsviçre kaynaklı olmasına rağmen, bu haberin “Yüksek değer çıktı” şeklinde sunulmasının ‘bilgiyi yanlış algılamaya yönelik bir çaba’ olduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Önceki yıllarda İsviçre akredite analiz laboratuvarı EUROFİNS tarafından yapılan bor analiz sonucunu da paylaşarak, şeffaf ve doğru bilgi aktarımını sağlamaya önem verdiğimizi belirtmek isteriz. (Analiz sonucu sapma değeri ile birlikte 0,80 mg/lt ye denk gelmektedir.) Tüm bu olumsuz haberlere ve yanlış algı oluşturma çalışmalarına rağmen yanımızda olan, güvenini koruyan, desteğini esirgemeyen değerli ve bilinçli tüketicilerimiz ile doğru haberi paylaşabilmek adına bizlerle iletişime geçen kıymetli basın mensuplarına teşekkürü bir borç biliriz.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x