Meta’nın ‘Metaverse’ furyası bitiyor mu? Büyük işten çıkarma başlıyor!

Meta, metaverse odaklı Reality Labs bölümünün özel silikon oluşturmaya odaklanan birimindeki çalışanları işten çıkarmayı planlıyor.

Çalışanlar işten çıkarmalar konusunda Salı günü Meta’nın dahili tartışma forumu Workplace’te yayınlanan bir yazıyla bilgilendirildi. Kaynaklardan biri, gönderide Çarşamba sabahı erken saatlerde şirketteki durumları hakkında bilgilendirileceklerinin belirtildiğini söyledi.

Bir Meta sözcüsü planlar hakkında yorum yapmayı reddetti. Reuters, Facebook Agile Silicon Team ya da FAST olarak adlandırılan silikon birimindeki kesintilerin kapsamını belirleyemedi.

YENİ AR GÖZLÜKLERİNİN ÜRETİLMESİNİ ENGELLEYEBİLİR

Kesintiler derin olursa, İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg’in “metaverse” olarak bilinen bir dizi sürükleyici sanal dünyaya erişim sağlayan artırılmış ve sanal gerçeklik ürünleri, özellikle de “teknolojiyle ilişkimizi yeniden tanımlayacağını” öngördüğü AR gözlükleri üretme projesini sekteye uğratabilir.

Yaklaşık 600 çalışanı olan FAST birimi, Meta’nın cihazlarını benzersiz görevleri yerine getirecek ve daha verimli çalışacak şekilde donatmak ve onları yeni gelişen AR/VR pazarına giren diğer cihazlardan farklılaştırmak için özel çipler geliştirmek üzere çalıştı.

Ancak Meta, harici sağlayıcılar tarafından üretilen silikonla rekabet edebilecek çipler üretmekte zorlandı ve şu anda piyasada bulunan cihazları için çip üretmek üzere çip üreticisi Qualcomm’a yöneldi.

META’DA GÖREV DEĞİŞİMLERİ HIZLANIYOR

Meta’nın yapay zeka çalışmalarına odaklanan altyapı bölümündeki ayrı bir çip üretim birimi de aynı şekilde engellere takıldı. Bu çabaları denetleyen yönetici geçen hafta görevinden ayrıldığını açıkladı, ancak Meta onun görevini devralması ve bu çabaları sürdürmesi için başka birini atadı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x